Düzey Belirleme Sınavı ve Yeterlik Sınavı Duyurusu

Düzey Belirleme Sınavı ve Yeterlik Sınavı Duyurusu

Eklenme Tarihi:

16 Eylül 2020 Çarşamba

11:32:53

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI

İNGİLİZCE SINAVLARI

İngilizce sınavları ile ilgili Fenerbahçe Üniversitesi web sitesinde DUYURULAR kısmını takip etmeniz gerekmektedir.

SINAV

TARİH

SAAT

YÖNTEM

 

 

 

 

İngilizce Düzey Belirleme Sınavı

30 Eylül 2020 Çarşamba

10.00-11.20

 

YÜZ YÜZE

 

 

 

 

İngilizce Yeterlik Sınavı

Yazılı Oturum

 

6 Ekim 2020 Salı

 

10.00-12.30

 

YÜZ YÜZE

 

 

 

 

İngilizce Yeterlik Sınavı

Sözlü Oturum

 

 

7 Ekim 2020 Çarşamba

 

10.00*

 

YÜZ YÜZE

 

İngilizce Yeterlik Sözlü Sınavı, saat 10.00’da başlayacaktır. Her bir öğrenci için 15 dakika süren oturumlarla gerçekleştirilecektir. Görüşme aralıklarının bulunduğu randevu listesi öğrencilerimiz ile ileti yoluyla paylaşılacaktır. Ayrıca, Fenerbahçe Üniversitesi Web Sayfası DUYURULAR kısmında paylaşılacaktır.

 

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE DÜZEY BELİRLEME SINAVI BİLGİLENDİRMESİ

Fenerbahçe Üniversitesi İngilizce Düzey Belirleme Sınavı’na üniversitemizde İsteğe bağlı Hazırlık Programı’na kayıt olan ve bölümlerinde zorunlu İngilizce okuyacak olan öğrencilerimiz girecektir.

Sınav tarihi: 30 Eylül 2020 Çarşamba günü saat 10.00-11.20 saatleri arası YÜZ YÜZE olarak gerçekleştirilecektir.

Sınav yeri: Fenerbahçe Üniversitesi Ataşehir Yerleşkesi. Sınavda hangi sınıfta yer alacağınıza ilişkin bilgiyi Ana Bina Lobi katta bulunan YARDIM MASASINDAN ya da L1-11 numaralı Yabancı Diller Bölümü odasındaki panodan öğrenebilirsiniz.

Sınav süresi: Sınav süresi 80 dakikadır. Sınav 10.00’da başlar ve 11.20’de biter.

 

Sınav içeriği:

 • İngilizce Düzey Belirleme Sınavı, çoktan seçmeli 100 soruluk dilbilgisi, kelime bilgisi, okuma ve dinleme bölümlerinden oluşacaktır.

 • İngilizce Düzey Belirleme Sınavı soru örneklerine Fenerbahçe Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Web Sitesinde “Örnek Sorular” başlığı altında ulaşabilirsiniz.

 • Seviye Belirleme Sınavı’nda 4 (dört) yanlış bir doğruyu GÖTÜRECEKTİR.

Sınav öncesi yapılması gerekenler:

 • Sınavda hangi sınıfta yer alacağınıza ilişkin bilgiyi, sınav günü Ana Bina Lobi katta bulunan YARDIM MASASINDAN veya L1-11 numaralı Yabancı Diller Bölümü odasındaki panodan öğrenebilirsiniz.

 • Sınav saatinden en az 45 dakika önce okulda bulunmanız ve sınav odanızı öğrenmeniz önemlidir.

Sınav sonucu:

 • 30 Eylül 2020 tarihinde YÜZ YÜZE yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı’nda 100 soruda 65 netin altında başarı gösteren öğrenciler ile İngilizce Yeterlik Sınavı’na girip başarılı olamayan öğrenciler, seviyelerine uygun olan sınıflara yerleştirilir.

 • 30 Eylül 2020 Çarşamba günü YÜZ YÜZE yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı’ndan 100 soruda 65 ve üzeri net puan alan öğrenciler,

 • 6 Ekim 2020 Salı günü Fenerbahçe Ataşehir Yerleşkesi’nde YÜZ YÜZE yapılacak olan İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeye hak kazanacaklardır.

 • İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeye hak kazanan öğrenciler ile Yabancı Diller Bölümü iletişime geçecektir. Ayrıca, bu öğrencilerin listesi, Fenerbahçe Üniversitesi Web Sayfası DUYURULAR kısmında paylaşılacaktır.

 • İngilizce Yeterlik Sınavı’nın sözlü bölümü ise 7 Ekim Çarşamba günü YÜZ YÜZE yapılacaktır. Sözlü sınav saatinizi 6 Ekim 2020 Salı günü akşamı Fenerbahçe Üniversitesi Web Sitesi DUYURULAR linkine girerek öğrenebilirsiniz.

Hazırlık Okulu derslerimiz 12 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır.

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI BİLGİLENDİRMESİ

Düzey Belirleme Sınav sonucunuzu 2 Ekim 2020 Cuma günü akşamı Fenerbahçe Üniversitesi Web Sitesi DUYURULAR kısmına girerek öğrenebilirsiniz. Bu sınavdan 65 ve üstü net yaparak başarılı olan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olmak için İngilizce Yeterlik Sınavı’na gireceklerdir. İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olmak için, öğrencilerimizin İngilizce Yeterlik Sınavı’nda 60 ve üstü puan alması gerekmektedir.

Sınav tarihi: Yazılı Oturum, 6 Ekim Salı günü saat 10.00-12.30 saatleri arası YÜZ YÜZE olarak gerçekleştirilecektir. Sözlü Oturum, 7 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak ve her bir öğrenci için 15 dakikalık oturumlar şeklinde gerçekleşecektir.

Sınav yeri: Fenerbahçe Üniversitesi Ataşehir Yerleşkesi. Sınavda hangi sınıfta yer alacağınıza ilişkin bilgiyi L1-11 numaralı Yabancı Diller Bölümü odasındaki panodan öğrenebilirsiniz.

Sınav süresi: Yazılı Oturum sınav süresi 150-160 dakikadır. Sınav 10.00’da başlar ve 12.30’da biter.

Sınav içeriği:

 • İngilizce Yeterlik Sınavı, okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.

 • İngilizce Yeterlik Sınavı’nda 4 (dört) yanlış bir doğruyu GÖTÜRMEYECEKTİR.

Sınav öncesi yapılması gerekenler:

 • Düzey Belirleme Sınav sonucunuzu 2 Ekim 2020 Cuma günü akşamı Fenerbahçe Üniversitesi Web Sitesi DUYURULAR kısmından öğrendikten sonra, eğer 65 ve üstü bir puan aldıysanız, İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeye hak kazandınız demektir.

 • DUYURULAR açıklandıktan sonra, Yabancı Diller Bölümü size bir bilgilendirme iletisi de atacaktır.

 • Yazılı Sınav Oturumu tarihi olan 6 Ekim Salı günü, sınav saatinden en az 45 dakika önce okulda bulunmanız ve sınav odanızı öğrenmeniz önemlidir.

 • Yazılı oturum bittikten sonra, Fenerbahçe Üniversitesi Ana Binayı terk etmeden önce, L1-11 numaralı Yabancı Diller Bölümü odasındaki panodan, 7 Ekim konuşma sınav saatinizi öğrenebilirsiniz. Bu bilgi size aynı gün akşam saatlerinde Fenerbahçe Üniversitesi Web Sayfası DUYURULAR kısmından da bildirilecektir.

Sınav sonucu:

 • İngilizce Yeterlik Sınavı’ndan başarı gösteren öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programından muaf olurlar ve programlarına başlayabilirler.

 • İngilizce Yeterlik Sınav sonucunuzu, sınavın yapıldığı tarihten birkaç gün sonra, Fenerbahçe Üniversitesi Web Sitesi DUYURULAR linkine girerek öğrenebilirsiniz.

 

 • EĞİTİM ŞEKLİ- ONLINE

İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olmayan ve Düzey Belirleme Sınavı ile uygun düzeylere yerleştirilen öğrencilerimiz ile dersler 12 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır. Tüm seviyelerde derslerimiz çevrimiçi (Online), eşzaman ve eş zamansız yapılacaktır. Her bir seviyede haftalık 25 saat ders yapılacaktır. Öğrencilerimiz süreç odaklı değerlendirmeyi ön plana çıkaran modüler sistemde, ders içi ve ders dışı aktif katılım yöntemiyle İngilizceyi etkin bir biçimde öğrenecektir. (Fenerbahçe Üniversitesi Hazırlık Programı’nı daha yakından tanımak için Fenerbahçe Üniversitesi Web Sayfasını ziyaret ediniz.)


 

Yerleştirildiğiniz Hazırlık Sınıfınızı Fenerbahçe Üniversitesi Web Sitesi “Duyuru ve Haberler” linkine girerek öğrenebilirsiniz.


 

 • HAZIRLIK MUAFİYET BELGELERİ

 1. Diğer üniversitelere ait dil yeterlik belgeleri

 2. Uluslararası sınav sonuçlarına ait dil yeterlik belgeleri

 3. Ulusal sınav sonuçlarına ait dil yeterlik belgeleri

Öğrencilerimiz, belge puanlarının yeterli olup olmadığını öğrenmek için, Yabancı Diller Bölümü Web Sayfasında bulunan MUAFİYET TABLOSU’nu kontrol etmelidirler.

Bu belgelere sahip olan öğrencilerimiz belgelerini YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ’ne iletmelidirler.


 

 • KİTAPLAR – Siz sevgili öğrencilerimize, Hazırlık Programında kullanacağımız Speakout Kitapları Fenerbahçe Üniversitesi tarafından hediye edilecektir. Yayınevi ile iletişim bilgileriniz paylaşılacak ve kitaplarınız size ulaştırılacaktır.

Yabancı Diller Bölümü İngilizce Hazırlık Programı ile ilgili sorularınız için schooloflanguages@fbu.edu.tr ya da gulsah.basgurboga@fbu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.