İçerikler

Ağız ve Diş Sağlığı

Bölümler

Ağız ve Diş Sağlığı

Ülkemizde gelişen eğitim ve kültür düzeyi ile birlikte sağlıklı olma bilinci de artmıştır. Ağız ve diş sağlığı alanı, son yıllarda gelişen ve ilgi duyulan sektörlerden biridir. İlerleyen diş hekimliği mesleğinde, bir diş hekiminin bir kliniği ideal olarak tek başına idare etmesi zordur. Bu açıdan diş hekimliği yardımcısı büyük önem taşımaktadır. 

Günümüzde diş hekimliği hizmetlerinin uygun şekilde yürütülmesi, bilimsel açıdan donanımlı, gerekli eğitim ve beceri düzeyine sahip personel istihdamı ve ekip çalışması ile mümkün olabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde de benzer uygulamalar gerçekleştirilmektedir. 

Ağız ve Diş Sağlığı Programı, kamu ve özel sektörde tercih edilen saygın, nitelikli, çağdaş ve diş sağlığı alanında uluslararası bilgi seviyesine ulaşmış ve ülkemizin bu alandaki sağlık teknikeri ihtiyacını karşılamayı öngörmektedir. 

Ağız ve Diş Sağlığı programı mezunları, diş polikliniklerinde diş hekimine yardımcı olacak, laboratuvar aşamalarını yürütecek, özel muayenehanelerde, kamu veya özel kişilere ait diş polikliniklerinde diş hekiminin tüm klinik çalışmaları için gerekli ortamı hazırlayacak, hastaya tedavi sırasında yardımcı olacak diş hekimliği klinik yardımcılarıdır. 

Bu programdan mezun olan öğrenciler, "Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri" olarak kamu ve/veya özel hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinde, diş kliniklerinde, diş sağlığı konusunda teknik donanım sağlayan firmalarda çalışabilirler.

DERS PLANI

Sitede kullanılan tüm içerikler Fenerbahçe Üniversitesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.