İçerikler

Diş Protez Teknolojisi

Bölümler

Diş Protez Teknolojisi

Eksilen veya kaybolan fonksiyon ve estetiğin yeniden kazandırılması amacıyla bir ya da daha fazla eksik dişi ve ilgili eksik dokuları tamamlama bilim ve sanatına Protetik Diş Hekimliği denir. Bu alanda bilimsel ve klinik sorumluluk Diş Hekimine, laboratuvar aşamalarının sorumluluğu ise diş teknikerine aittir. Başarılı bir protetik tedavide iyi eğitim almış el becerisi yüksek diş teknikerlerinin payı büyüktür.

Diş Protez Teknolojisi programı, diş hekimi tarafından planlanan protetik tedavinin laboratuvar çalışmalarını güncel teknolojiyi ve en iyi malzemeleri kullanarak yürütebilecek, nitelikli “Diş Protez Teknisyenleri” yetiştirir. 

Diş protez teknikeri, kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin laboratuvar çalışmalarını yapan veya yapılmasını sağlayan sağlık meslek mensubudur.

Diş hekiminin sorumluluğunda çalışan diş protez teknikerleri, hazırlanan diş protezini kullanıma hazır hale getirir, herhangi bir şekilde kırılan veya üzerinde çatlak oluşan protezleri onarır, kullandığı cihazların ve aletlerin temizliğini gerçekleştirir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, "Diş Protez Teknisyeni" olarak kamu ve/veya özel hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinin, diş kliniklerinin laboratuvarlarında, özel diş laboratuvarlarında, diş sağlığı alanındaki firmalarda çalışabilirler, kendi laboratuvarlarını açabilirler.

DERS PLANI

Sitede kullanılan tüm içerikler Fenerbahçe Üniversitesi'ne aittir. İzinsiz kullanılamaz.